علوم تجربی متوسطه ( دوره اول )
محیطی مجازی برای ارتباط بیشتر با دانش آموزان عزیز و دبیران محترم 
متن زیر در مورد کیسه تنان را حمید شیری عزیز از مدرسه سروش کلاس ۱.۷ برای شما دانش آموزان قرار داده است... درموردش نظر بنویسید...

كيسه تنان

بدن كيسه ‎تنان، ساختمان كيسه مانند دارند. برخي ثابت و برخي متحرك هستند. كيسه ‎تنان به صورت منفرد و يا دسته جمعي زندگي مي‎كنند. عروس دريايي، يكي از كيسه ‎تنان است. معمولاً در اطراف دهان كيسه ‎تنان بازوهايي وجود دارد كه براي شكار، مورد استفاده قرار مي‎گيرد. حفره گوارشي كيسه ‎تنان، تنها با يك سوراخ كه در رأس بدن است به خارج باز مي‎شود. از اين سوراخ، آب وارد حفره گوارش شده آنگاه سلولهاي بدن، اكسيژن و غذا را از آب گرفته،‌ مواد زايد را به آن پس مي‎دهند.

توليد مثل كيسه ‎تنان، هم به وسيله جوانه زدن و هم به صورت جنسي انجام مي‎شود. از اين سوراخ آب وارد حفره گوارشي شده آنگاه سلولهاي بدن اكسيژن و غذا را از آب گرفته، مواد زايد را به آن پس مي‎دهند. ديواره بدن آنها از دو ديواره سلولي كه در ميان آنها ماده لزجي وجود دارد، درست مي‎شود.

مرجان آهكي در بستر آبهاي كم عمق و گرم دريا زندگي مي‎كنند. جثه آن كوچك است و به دور بدنش ماده‌ آهكي ترشح مي‎كند و تشكيل كلونيهاي بزرگ را مي‎دهد كه گاه ممكن است به قدري بزرگ شوند، كه به صورت جزيره بزرگي از آب خارج شوند كه به اين جزاير،‌ جزاير مرجاني مي‎گويند. بعضي از جزاير مرجاني، قدمت زيادي دارند و به صورت جزاير قابل سكونت در آمده‎اند. شقايق دريايي از كيسه‎تنان نسبتاً‌ كوچكي است كه معمولاً‌ ثابت است و در دريا زندگي مي‎كند. در اطراف دهان شقايق دريايي بازوهاي متعددي وجود دارد، كه توسط آنها جانوران كوچك را شكار مي‎كند.

یک گونه معروف از شقایق دریایی به نام متریدیوم (Meridium) ، بدن استوانه‌ای کوتاهی دارد. روی صفحه دهانی که در بالا و بصورت مسطح است ، تعداد زیادی شاخکهای کوتاه و تو خالی در اطراف دهان ، قرار گرفته‌اند. پایه یا صفحه پایی نیز برای چسبیدن جانور به اجسام سخت دریا ، استفاده می‌شود. مری لوله پهن است که به دهان و حفره داخلی (انترون) متصل می‌شوند. در امتداد یک یا دو طرف مری شیار صاف و مژکداری به نام "سیفونوگلیف" وجود دارد که از آن آب به داخل انترون عبور می‌کند.


بدن از داخل بوسیله 6 زوج دیواره‌های عمودی کامل به نام سپتا (Septa) به قسمتهای شعاعی تقسیم می‌شود که از دیواره بدن به مری امتداد دارند. در میان این دیواره‌ها ، دیواره‌های ناقص وجود دارد که به مری نمی‌رسند. بواسطه وجود سپتاها ، کنار حفره گوارشی به بخشهای حفره مانند تقسیم می‌شود و شاخکها در دنباله حجره‌ها قرار دارند. در زیر صفحه دهانی منافذی یافت می‌شوند که می‌توانند آب را میان قسمتهای داخلی عبور دهند.


بر روی حاشیه داخلی و آزاد هر دیواره یک رشته ضخیم و چین خورده وجود دارد که تا پایین امتداد پیدا می‌کنند بر روی آنها نماتوسیت‌ها و سلولهای غده‌ای وجود دارند. سایر نماتوسیت‌ها در شاخکها یافت می‌شوند. رشته‌های معدی می‌توانند از سوراخهای دیواره بدن یا دهان بیرون آیند و در گرفتار ساختن طعمه ، کمک کنند. غدد تناسلی در امتداد جدارها ، تشکیل می‌شوند.تولید مثل در شقایق دریایی
جنسهای نر و ماده از هم مجزا هستند. تخمک ها و اسپرم ها از غدد تناسلی بیرون می‌آیند و از دهان به آب می‌ریزند و عمل لقاح در آب صورت می‌گیرد. تخم به صورت یک گاسترولای دراز مژک دار رشد می‌کند. بزودی جدارها در لوله گوارش تولید ظاهر می‌شود و بلاستوپور به دهان تبدیل می‌شود و مژک‌های طویل محکم در انتهای مقابل دهانی می‌رویند. این لارو به اطراف شنا می‌کند و از جانوران میکروسکوپی تغذیه می‌کند و سپس به کف آب می‌رود و در آنجا بوسیله انتهای مقابل دهانی خود ثابت می‌گردد. آنگاه با رشد و نمو شاخکها ، جدارها و ... لارو به شقایق دریایی کوچکی تبدیل می‌شود.

[ سه شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۸ ] [ 21:22 ] [ ا-رحمانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اسعد رحمانی هستم دبیر علوم تجربی و دکترای داروسازی دانشگاه شهید بهشتی تهران.این وبلاگ برای راهنمایی و رفع اشکال و همچنین ارتباط بیش تر با دانش آموزان عزیز ساخته شده است لطفا هر سوال یا هر نظری دارید در قسمت "نظر" بنویسید. خوشحال میشم نظرها و نوشته های خوب شما عزیزان را ببینم.
موضوعات وب
امکانات وب
بوگاتی